325

Trochę ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyślą ...


Ochrona ¶rodowiska

 
 
1. Jakie obszary na kuli ziemskiej s± najmniej, a jakie najbardziej zanieczyszczone ? Wyja¶nij dlaczego.

Najmniej zanieczyszczonym kontynentem jest Antarktyda (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 13208,983 km kw., 100%), trochê bardziej zanieczyszczonym obszarem jest Ameryka Pó³nocna (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 9077,418 km kw., 37,6%), trochê wiêcej zanieczyszczony jest teren by³ego Zwi±zku Radzieckiego (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 7520,219 km kw., 33,6%), nastêpnie jest Australia (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 2370,567 km kw., 27,9%), potem jest Afryka (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 8232,382 km kw., 27,5%), jeszcze wiêcej jest Ameryka Po³udniowa (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 3745,971 km kw., 20,8%), nastêpnym kontynentem bardziej zanieczyszczonym od pozosta³ych jest Azja (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 3775,858 km kw., 13,6%), a najwiêcej zanieczyszczonym ze wszystkich kontynentów jest Europa (obszar nie zmieniony dzia³alno¶ci± cz³owieka 138,553 km kw., 2,8%). Polska nale¿y do najsilniej zanieczyszczonych krajów ¶wiata. G³ówne ¼ród³o zanieczyszczeñ stanowi przemys³, a ponadto transport, rolnictwo i gospodarka komunalna.
Skutkiem zanieczyszczeñ kontynentów s± zanieczyszczenia:
A. Powietrza:
n w wyniku dzia³alno¶ci gospodarczej powietrze atmosferyczne jest zanieczyszczone py³ami i gazami (sól morska, py³y i gazy wulkaniczne, formy zwi±zane z dzia³alno¶ci± wiatru, np. piasek z wydm czy pustyñ), oddzia³uj± one negatywnie na ro¶liny, zwierzêta oraz na zdrowie cz³owieka, powoduj± niszczenie budynków, maszyn, urz±dzeñ, ubrañ itp. Najwiêkszy udzia³ w emisji py³ów i gazów do atmosfery maj± województwa: katowickie 28%, bielskie, koniñskie, krakowskie po 5-7%, opolskie, tarnobrzeskie, jeleniogórskie po ok. 4%.
n zanieczyszczenia powstaj±ce w wyniku dzia³alno¶ci cz³owieka. Dostaj± siê one do atmosfery w formie py³ów, par gazów. Do nich nale¿±: spalanie paliw (wêgla, ropy naftowej, gazu ziemnego), opad py³u, którego ¼ród³em jest przemys³ g³ównie hutniczy, elektrownie i gospodarstwa domowe, py³ zmieszany w powietrzu (z kominów hutniczych), wzrost stê¿enia tlenku siarki i azotu, tlenku i dwutlenku wêgla, powstaj±cych w procesach produkcyjnych, w komunikacji samochodowej, samolotowej, a tak¿e z palenisk domowych, zanieczyszczenia radioaktywne pochodz±ce np. z zak³adów przerabiaj±ce rudy uranowe, z dzia³alno¶ci reaktorów atomowych, ich ¼ród³em s± wybuchy j±drowe.
B. Gleby:
n do niej dostaj± siê zanieczyszczenia z powietrza i wód ¶ródl±dowych. Czê¶æ z nich opada na glebê w postaci py³ów, inne takie jak tlenki siarki i azotu reaguj± z par± wodn± zawart± w powietrzu. W wyniku tej reakcji powstaj± kwasy siarkowy i azotowy, które z wod± deszczow± dostaj± siê do gleby. Kwa¶ne deszcze przenikaj±ce do gleb uszkadzaj± ro¶liny.
C. Ekosystemów wodnych:
n zanieczyszczenia ich s± spowodowane przedostawaniem siê do wód substancji odpadowych powsta³ych podczas produkcji przemys³owej w postaci ciek³ej, sta³ej, gazowej; ska¿eniem wód metalami ciê¿kimi (o³owiem, rtêci±, kadmem) stosowanymi w przemy¶le; gromadzeniem siê du¿ej ilo¶ci resztek organicznych, co mo¿e przyspieszyæ zrastanie zbiorników wodnych (jezior, stawów); chemizacj± ¶rodowiska poprzez ¶wiadome

 
 
wprowadzenie do gleby substancji chemicznych w postaci nawozów sztucznych i ¶rodków ochrony ro¶lin; zasoleniem wód ¶ródl±dowych spowodowanym m.in. odwodnieniem kopalni wêgla; brakiem oczyszczalni ¶cieków, sp³ywaniem ich bezpo¶rednio do rowów, potoków, rzek lub do gleby; zmianami zasobów wodnych wywo³anymi melioracj± gruntów rolnych; nieracjonalnym korzystaniem z zasobów wodnych; wyciekami ropy naftowej z platform wiertniczych lub z uszkodzonych tankowców; zatapianiem odpadów na otwartych morzach; zanieczyszczeniami termicznymi z elektrowni spalinowych i j±drowych; przedostawaniem siê do wód gruntowych szkodliwych substancji z wysypisk ¶mieci.

 
2. Jakie dzia³ania podejmuj± wspó³czesne spo³eczeñstwa na rzecz ochrony ¶rodowiska ?

Momentem prze³omowym, decyduj±cym o zasadniczym zwrocie w sposobie my¶lenia o ¶rodowisku, sta³ siê Raport Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, U- -Thanta z 1969 r., przedstawiaj±cy aktualny stan zagro¿enia ¶rodowiska ¿ycia cz³owieka i uzasadniaj±cy potrzebê ochrony wszelkich zasobów naturalnych Ziemi. W toku wielu pó¼niejszych konferencji miêdzynarodowych, w nawi±zaniu do rzuconego przez U-Thanta has³a ochrony ¶rodowiska cz³owieka ustalono kierunki dzia³añ i wskazano konkretne zadania.
Od 1972 r. naczelna rolê w zakresie wytyczania kierunków dzia³añ na rzecz ochrony ¶rodowiska w skali ¶wiatowej pe³ni Program ¦rodowiskowy Narodów Zjednoczonych UNEP. Z Programem ¦rodowiskowym NZ wspó³pracuje ¶ci¶le szereg organizacji specjalistycznych o zasiêgu ¶wiatowym, a przede wszystkim:
n Miêdzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i jej Zasobów IUCN, istniej±ca od 1948 r. i zajmuj±ca siê ochron± zagro¿onych gatunków ro¶lin i zwierz±t, ochron± krajobrazu, polityk± ¶rodowiskow± i planowaniem ¶rodowiskowym, a tak¿e prawnymi i administracyjnymi zagadnieniami ochrony ¶rodowiska oraz edukacj± ¶rodowiskow±,
n ¦wiatowa Organizacja Zdrowia WHO, zajmuj±ca siê m.in. zagadnieniami zdrowotno¶ci mieszkañców Ziemi na tle warunków ¶rodowiska,
n Organizacja do spraw Wy¿ywienia i Rolnictwa FAO,
n ¦wiatowy Fundusz na Rzecz Dzikich Zwierz±t WWF.
W organizacji zadañ skoordynowanych za ¶wiatowym programem ochrony ¶rodowiska i jego zasobów uczestniczy tak¿e Organizacja Naukowo-Kulturalna NZ UNESCO, która kieruje specjalistycznymi programami badawczymi, a w¶ród nich programem pt. "Cz³owiek i Biosfera", MAB obejmuj±cym m.in. ocenê wp³ywu dzia³alno¶ci cz³owieka na ró¿ne typy ¶rodowiska przyrodniczego oraz opracowania propozycji ich racjonalnego zagospodarowania, uwzglêdniaj±cego zarówno potrzeby przyrody, jak i cz³owieka.
Jednym z najwa¿niejszych aktów prawnych obowi±zuj±cych w skali miêdzynarodowej sta³a siê "¦wiatowa Karta Przyrody", uchwalona na sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w 1982 r., okre¶laj±ca prawa i obowi±zki cz³owieka w dziedzinie gospodarki ¶rodowiskiem. Jest to dokument o szczególnie donios³ym znaczeniu dla kszta³towania nowego - wspó³czesnego, a zarazem siêgaj±cego w przesz³o¶æ - sposobu my¶lenia o ¶rodowisku.
Polska bierze udzia³ w pracach istniej±cych organizacji miêdzynarodowych, a jednocze¶nie wspó³pracuje ¶ci¶le z odpowiednimi Komisjami Europejskiej Wspó³pracy Gospodarczej, Których programy maj± zasadnicze znaczenie dla ochrony ¶rodowiska naszego kraju. Jednym z problemów miêdzynarodowych ¿ywo obchodz±cych Polskê jest problem ochrony Ba³tyku. W 1973 r. odby³a siê z inicjatywy naszego kraju pierwsza Konferencja

 
Pañstw Nadba³tyckich w Gdañsku. Podpisano wówczas Konwencjê dot. rybo³óstwa oraz ochrony ¿ywych zasobów M. Ba³tyckiego. Drugi wa¿nym aktem sta³a siê Konwencja Helsiñska, podpisana w 1974 r. w Helsinkach, która uznaje Ba³tyk za "region specjalny", wymagaj±cy wzmo¿onej ochrony, a przede wszystkim urz±dzeñ do oczyszczania ¶cieków komunalnych i przemys³owych z nadbrze¿nych miast, do likwidowania zanieczyszczeñ ze statków itd. Nad realizacj± postanowieñ obu tych konferencji czuwa Komisja Ochrony ¦rodowiska Morskiego Ba³tyku.
W zakresie dzia³añ krajowych, dotycz±cych ochrony ¶rodowiska Polski wymieniæ nale¿y przede wszystkim uchwalon± przez Sejm w 1980 r. "Ustawê o ochronie ¶rodowiska i zasobów naturalnych", zobowi±zuj±c± zarówno wszelkie w³adze, jaki i ca³e spo³eczeñstwo do wzmo¿enia troski o jako¶æ ¿ycia ludno¶ci oraz do podejmowania dzia³añ na rzecz zahamowania zaawansowanych procesów degradacji ¶rodowiska naszego kraju. Ustawa ta jednak nie spe³nia swego zadania, poniewa¿ nie wspiera³y jej odpowiednie zarz±dzenia wykonawcze, a ponadto nie znalaz³a pe³nego zrozumienia w spo³eczeñstwie nie zdaj±cym sobie sprawy z istniej±cych zagro¿eñ.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • strefamiszcza.htw.pl
  • Copyright (c) 2009 TrochÄ™ ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyÅ›lÄ… ... | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.