017

Trochę ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyślą ...


/ Spis
Tre¶ci /

III.6. Ogólne za³o¿enia dialektyki na temat czasu i przestrzeni

Dla zrozumienia specyfiki biologicznego i psychicznego czasu i przestrzeni istotne znaczenie ma zapoznanie siê z tezami materializmu dialektycznego na temat tych fundamentalnych kategorii.

Dialektyka materialistyczna wskazuje, ¿e czas i przestrzeñ s± podstawowymi formami istnienia materii: “Przestrzeñ i czas s± zasadniczymi formami bytu" (F. Engels, “Anty-Diihring". W-wa 1948, s. 64). Nie istniej± czas i przestrzeñ odrêbnie od materii. Stanowi± one nierozerwaln± jedno¶æ. W.I. Lenin stwierdza, ¿e uznanie obiektywnej realno¶ci czasu i przestrzeni stanowi nieunikniony wniosek z istnienia poruszaj±cej siê materii: “Na ¶wiecie nie ma nic, oprócz poruszaj±cej siê materii, i poruszaj±ca siê materia nie mo¿e poruszaæ siê inaczej, jak w przestrzeni i czasie".

Nale¿y stwierdziæ, ¿e pojêcia przestrzeni i czasu dozna³y istotnej ewolucji w toku rozwoju nauki. Rozumienie szczególnej roli czasu we wszystkich dokonuj±cych siê procesach i strukturach samej “czasoprzestrzeni" jako szczególnej fundamentalnej kategorii przysz³o dopiero wzglêdnie niedawno, w zasadzie wraz z rozwojem relatywistycznej fizyki i kosmologii. Nawet tak wielki my¶liciel jak Hegel pisa³: “Nie ma nauki o czasie, obok nauki o przestrzeni, geometrii".

Obecnie powsta³a nowa dyscyplina naukowa – “chronometria" nauka o czasie we wszystkich jego mo¿liwych aspektach. Do powstania jej w powa¿nym stopniu przyczyni³o siê zrozumienie przez fizyków i filozofów tego faktu, ¿e “jako¶ciowa specyfika realnego czasu nie wyra¿a siê w zasadniczej niemo¿liwo¶ci jego racjonalnego zrozumienia lecz w specyfice jego w³a¶ciwo¶ci, które mog± byæ wyra¿one w ¶cis³ym jêzyku nauki".

Dla dalszej naszej analizy istotne jest tak¿e stwierdzenie, ¿e przestrzeñ i czas, bêd±c realnymi kategoriami materialistycznymi, posiadaj± strukturê metryczn± i topologiczn±, która mo¿e zmieniaæ siê, szczególnie podczas czynno¶ci psychicznych.

Znane s± w³a¶ciwo¶ci topologiczne naszej przestrzeni – trójwymiarowo¶æ, ci±g³o¶æ, rozci±g³o¶æ oraz w³a¶ciwo¶ci topologiczne obserwowanego przez nas czasu – jednowymiarowo¶æ, ci±g³o¶æ, spójno¶æ, uporz±dkowanie czasowe, jednokierunkowo¶æ. W³a¶ciwo¶ci te odzwierciedlaj± ca³o¶ciowo¶æ, charakter jako¶ciowy otaczaj±cych nas przestrzeni i czasu.

Obok tego, przestrzeñ i czas posiadaj± w³a¶ciwo¶ci metryczne odbijaj±ce aspekty ilo¶ciowe – d³ugo¶æ, jednorodno¶æ, izotropowo¶æ, krzywiznê – dla przestrzeni, oraz jednorodno¶æ – dla czasu. Dalej czytelnik bêdzie móg³ przekonaæ siê, na ile komplikuj± siê topologiczne i metryczne w³a¶ciwo¶ci przestrzeni i czasu w procesach czynno¶ci psychicznych cz³owieka.

Pog³êbiona analiza wykaza³a, ¿e przestrzeñ i czas wystêpuj± jako z³o¿one, obiektywnie istniej±ce pojêcia. Klasy i rodzaje czasu okre¶lane s± przez ró¿nego rodzaje zjawiska przyrody. Tak wiêc wprowadzono pojêcia czasu grawitacyjnego, elektromagnetycznego, atomowego, termodynamicznego, entropijnego. Ostatnio wykazano, ¿e czas ma swoje szeregi poli- i izomorficzne. Chronometria uznaje zró¿nicowanie uk³adów przestrzenno-czasowych oraz szczególny w³a¶ciwy im przyczynowo-skutkowy zwi±zek zjawisk, co jest istotne dla dalszej naszej analizy z³o¿onych zjawisk psi.
III.6.1. Definicja pojêcia czasu

Dla lepszego zrozumienia zmiany w³a¶ciwo¶ci czasu podczas zjawisk psi nale¿y rozpatrzyæ sam± kategoriê czasu.

Trzeba stwierdziæ, ¿e sformu³owanie wyczerpuj±cej definicji pojêcia czasu jest bardzo trudne. Jedna z mo¿liwo¶ci polega na tym, ¿e czas okre¶la siê przez d³ugotrwa³o¶æ procesów lub jako porz±dek nastêpstwa zjawisk. Znany radziecki astrofizyk prof. N.A. Kozyriew stwierdza: “Czas posiada pewn± absolutn± w³a¶ciwo¶æ, która mo¿e zostaæ okre¶lona jako ukierunkowanie, czy up³yw czasu". Tak wiêc, istnieje pojêcie fundamentalne – up³yw czasu, ukierunkowanie czasu, nastêpstwo w jego zmienianiu siê od przesz³o¶ci ku przysz³o¶ci. Problem up³ywu czasu od przesz³o¶ci do przysz³o¶ci, czyli jednokierunkowo¶ci czasu, jest bardzo istotny, gdy¿ nieodwracalno¶æ czasu stanowi jedno z najwa¿niejszych odró¿nieñ czasowej formy istnienia materii od formy przestrzennej, a oprócz tego jest to jedno z podstawowych, zasadniczych za³o¿eñ w fizyce klasycznej.

Jednocze¶nie ju¿ w koñcu XIX wieku Ludwig Eduard Boltzmann zwi±za³ zmianê entropii z ukierunkowaniem czasu. Idea ta znalaz³a nastêpnie rozwój w pracach Hansa Reichenbacha, który nawet samo pojêcie czasu wywodzi z entropii. Reichenbach dochodzi do wniosku, ¿e kierunek, w którym przebiega wiêkszo¶æ procesów termodynamicznych w uk³adach odizolowanych, jest kierunkiem dodatniego biegu czasu. My¶l tê popar³ znany radziecki fizyk prof. J. Terlecki, który uzna³, ¿e kierunek up³ywu czasu jest wyznaczany wy³±cznie przez proces wzrostu entropii. W taki sposób Ju¿ ten najkrótszy przegl±d wykazuje ca³± z³o¿ono¶æ zagadnienia w³a¶ciwego rozumienia i definicji czasu jako realnej kategorii fizycznej.

Niew±tpliwe wszak¿e jest jedno: jakiekolwiek kryteria zastosujemy dla zdefiniowania czasu, materialistyczno-dialektyczne pojmowanie czasu i przestrzeni jako obiektywnej realno¶ci, uniwersalnej formy przejawiania siê poruszaj±cej siê materii zachowaj± swe fundamentalne znaczenie dla nauki. W.I. Lenin wskaza³, ¿e “filozofia neguj±ca obiektywn± realno¶æ czasu i przestrzeni,... jest bezsensowna, wewnêtrznie zgni³a i fa³szywa".

Poznanie wszystkich aspektów przestrzeni i czasu bêdzie oczywi¶cie pog³êbiaæ siê w nieskoñczono¶æ wraz ze wzrostem i rozwojem wiedzy naukowej. Dynamiczny rozwój nauki wspó³czesnej prowadzi do wniosku, ¿e w³a¶nie obecnie ma miejsce przechodzenie do nowego rozumienia istoty czasoprzestrzeni na poziomie mikro i makro, co byæ mo¿e zmusi do rewizji wiele istniej±cych za³o¿eñ w tej dziedzinie fizyki. Jak s³usznie stwierdzaj± filozofowie i fizycy radzieccy, “ju¿ obecnie wiele wzglêdów przemawia na korzy¶æ tego, ¿e bêdziemy zapewne musieli zetkn±æ siê z topologicznymi “dziwactwami" czasoprzestrzeni i oka¿± siê one o wiele bardziej nieoczekiwane ni¿ te, które wykry³a teoria wzglêdno¶ci na poziomie metrycznych w³a¶ciwo¶ci fizycznego continuum".13) Badanie biologicznej i fizycznej przestrzeni i czasu naocznie manifestuje zasadno¶æ tego stwierdzenia.
III.6.2. Ogólne za³o¿enia biologicznego czasu i przestrzeni

Wszystkie powy¿sze wywody dotyczy³y w równej mierze materii ¿ywej i nieo¿ywionej. Organizmy ¿ywe, a w¶ród nich zw³aszcza cz³owiek, stanowi± jednak szczególn± czasoprzestrzenn± formê istnienia materii, szczególny funkcjonuj±cy uk³ad. Znakomity uczony rosyjski W³adimir Wiernadski ju¿ dawno wskazywa³ w swych pracach, ¿e istniej± ró¿nice miêdzy czasoprzestrzeni± ¿yw± i nie¿yw±, zwracali te¿ na to uwagê liczni inni badacze.

Dzi¶ znane s± fakty potwierdzaj±ce odmienno¶æ w³a¶ciwo¶ci topologicznych i metrycznych przestrzeni i czasu uk³adów ¿ywych i nie¿ywych. Czas biologiczny np. jest niejednorodny i up³ywa nierównomiernie wobec nieustaj±cych zmian organizmu (wzrost, starzenie siê) oraz dziêki zdolno¶ci organizmu do gromadzenia informacji.

Zdaniem J. Withrowa, jedna z przyczyn specyfiki czasu biologicznego polega na tym, ¿e “jest on w istocie czasem wewnêtrznym, zwi±zanym z obszarem przestrzeni zajmowanym przez ¿ywe komórki, który jest wzglêdnie odizolowany od pozosta³ego wszech¶wiata".

Odmienno¶æ cech czasu w obiektach biologicznych ujawnia siê tak¿e gdzie indziej: np. czas okazuje siê ¶ci¶le zwi±zany z informacj±. Otó¿ wed³ug J. Zemana nagromadzenie informacji oznacza spowolnienie czasu: w trakcie rozwoju organizmu tej samej ilo¶ci czasu fizycznego opowiada coraz wiêksza ilo¶æ poch³anianej i gromadzonej informacji. Wobec tego czas wzglêdem procesów informacyjnych spowalnia siê, natomiast utrata informacji prowadzi do przy¶pieszenia czasu, zwiêkszeniu szybko¶ci jego biegu. Im wy¿szy jest wiêc poziom organizacji uk³adu ¿ywego, tym wiêksza jest liczba zachodz±cych w nim zdarzeñ oraz ilo¶æ gromadzonej informacji, i tym wolniej up³ywa czas w³asny ¿ywego organizmu. Henri Bergson równie¿ podkre¶la³ tê specyfikê czasu ¿ywego organizmu, wi±¿±c j±, co prawda, ze szczególnym wewnêtrznym pierwiastkiem duchowym.

Z powy¿szego wynika, ¿e czas biologiczny w uk³adach ¿ywych posiada specyfikê jako¶ciowo now± w porównaniu ze zwyk³ym czasem fizycznym.

Rozwa¿my cechy szczególne biologicznego czasu i przestrzeni, albowiem na ich podstawie powstaj± wyj±tkowe w³a¶ciwo¶ci “czasoprzestrzeni" psychicznej.
III.6.3. Specyfika biologicznego czasu i przestrzeni na ró¿nych poziomach organizacji
materii o¿ywionej

Z przytoczonych powy¿ej ogólnych opisów filozoficznych przestrzeni i czasu fizycznego i biologicznego wynika z³o¿ono¶æ istoty gnoseologicznej tych kategorii. Okazuje siê jednak, ¿e trudno¶ci w definiowaniu tych pojêæ wzrastaj± jeszcze bardziej, gdy dokonuje siê analizy ich struktury na ró¿nych poziomach.

Swoisto¶æ czasu i przestrzeni na ró¿nych poziomach organizacji materii zosta³a stwierdzona przez uczonych. Filozof i fizyk A.M. Mostiepanienko twierdzi, ¿e geneza czasoprzestrzeni makroskopowej i jej w³a¶ciwo¶ci topologicznych jest uwarunowana “jakimi¶ bardzo g³êbokimi materialnymi zjawiskami i prawid³owo¶ciami, le¿±cymi na poziomie mikro".14)

Obecnie nie posiadamy danych o ró¿nicach w fizycznych w³a¶ciwo¶ciach atomów w cz±steczkach uk³adów o¿ywionych i nieo¿ywionych. Dlatego te¿ mo¿liwa jest jedynie analiza danych dotycz±cych samych cz±steczek. Szczególn± analizê w³a¶ciwo¶ci termodynamicznych przeprowadzi³ znany radziecki biofizyk K.S. Frinczer. Na podstawie w³asnych danych eksperymentalnych oraz przytoczonego obszernego materia³u innych badaczy Trinczer wykaza³, ¿e w procesie czynno¶ci fizjologicznych w ustroju ciep³o nie wytwarza siê, wobec czego entropia nie powstaje. W ka¿dej metabolizuj±cej komórce w trakcie procesu wewnêtrznej pracy zachowuj±cej jej strukturê i spe³niaj±cej zadania specjalne (przewodzenie impulsu nerwowego, kurczenie miê¶ni, poch³anianie tlenu) ciep³o nie jest generowane ani wydzielane, a wiêc entropia nie zachodzi. Komórka jest uk³adem dynamicznym, pracuj±cym w temperaturze destrukcji cieplnej swej struktury. Powy¿sze wi±¿e siê z tym, ¿e w komórkach dzia³a unikalny mechanizm zachowania ich struktury i wykonywania specjalistycznych prac.

Wszystko to zwi±zane jest z faktem, ¿e termodynamika uk³adu ¿ywego jest przede wszystkim termodynamik± g³ównego sk³adnika komórki – wody wewn±trzkomórkowej, której stan nie poddaje siê opisowi w ramach termodynamiki uk³adów nieo¿ywionych. Cz±steczki wody i bia³ka tworz± swoist± robocz± jednostkê strukturaln± w ¿ywej komórce: ich przej¶cia mikrofazowe z postaci ciep³osta³ej ciek³ej w postaæ ciep³ochwiejn± krystaliczn± przy ci±g³ym wydatkowaniu energii jest tym podstawowym zjawiskiem, które czyni komórkê struktur± unikaln± na ¶wiecie oraz, byæ mo¿e, cz±steczkowym pod³o¿em zjawisk ME i FV.

Niektórzy uczeni wypowiadaj± pogl±d, i¿ sam± definicjê ¿ycia nale¿y sformu³owaæ, wychodz±c z negentropijnych w³a¶ciwo¶ci i cech ¿ywej materii, co jest szczególnie istotne dla naszych wywodów na temat czasu w uk³adach ¿ywych. Wynika st±d logiczny wniosek, i¿ “...istnienie ¿ycia polega na procesach, skierowanych przeciwko wzrostowi entropii... Oznacza to, ¿e w organizmach w niektórych procesach bieg czasu mo¿e ró¿niæ siê od ¶wiatowego biegu czasu".

Pod±¿aj±c za logika naszych rozwa¿añ mo¿na za³o¿yæ, ¿e w mikroprzestrzeni makrocz±steczek biologicznych czas ma bieg niezwyk³y. M.in. w zwi±zku z tym, ¿e w mikroskali biocz±steczek entropia nie zachodzi, czas up³ywa tam w kierunku przeciwnym ¶wiatowemu up³ywowi czasu. Ten pierwszy up³yw czasu mo¿na okre¶liæ jako ujemny, gdy uznamy, ¿e ogólny up³yw ¶wiatowy jest dodatni.

Nale¿y tu zwróciæ uwagê na pewien interesuj±cy szczegó³ dotycz±cy “termodynamicznego" czasu ¿ywego organizmu. Je¿eli w swym ca³okszta³cie organizmy ¿ywe jako uk³ady makro rozwijaj± siê i ewoluuj± przy dodatnim ¶wiatowym up³ywie czasu, to komórki wewn±trz organizmu maj± up³yw czasu ujemny.

Wszystko to oznacza, ¿e nawet na poziomie mikro uk³ady ¿ywe posiadaj± unikaln± zdolno¶æ zmieniania biegu czasu, i – jak wyniknie z dalszych rozwa¿añ – swój najpe³niejszy wyraz znajduje to w dynamicznych zmianach w³a¶ciwo¶ci czasu przy wy¿szych postaciach ruchu materii – podczas czynno¶ci psychicznych cz³owieka.

W taki sposób analiza termodynamicznych cech uk³adów biologicznych wykazuje, ¿e organizmy ¿ywe wyró¿niaj± siê specyfik± swego czasu i przestrzeni na wszystkich poziomach ich z³o¿onej organizacji. W uk³adach ¿ywych zostaje “naruszona" jedna z najwa¿niejszych topologicznych w³a¶ciwo¶ci czasu, a mianowicie jego czasowe uporz±dkowanie. To za¶ polega na tym, ¿e “czas nie mo¿e p³yn±æ w obu kierunkach naraz". Tymczasem w organizmie ¿ywym taka prawid³owo¶æ zachodzi: w komórkach przebiegaj± procesy negentropijne, tj. ma miejsce ujemny up³yw czasu, organizm za¶ jako uk³ad makro rozwija siê oraz starzeje i w stosunku do niego zachowuje wa¿no¶æ zwyk³e ¶wiatowe uporz±dkowanie liniowe czasu (up³yw dodatni).

Gdy rozpatrzymy zwi±zek informacji i czasu, to i tu ods³aniaj± siê niezwyk³e w³a¶ciwo¶ci uk³adów ¿ywych. Najwyra¼niej ta specyfika biologicznego czasu i informacji przejawia siê w komórkach p³ciowych – gametach. Jak wiadomo, gametogenezie, a wiêc procesowi powstawania komórek p³ciowych towarzyszy przenoszenie ca³ej informacji o w³a¶ciwo¶ciach i przysz³ym rozwoju organizmu potomnego z organizmu rodzicielskiego do pojedynczej wyspecjalizowanej komórki – gamety (komórki jajowej lub plemnika). W taki sposób, w komórkach gametowych w zakodowanej, zwiêz³ej formie skupia siê olbrzymia w swym zakresie informacja o przysz³ym rozwoju organizmu potomnego. Inaczej mówi±c, w komórkach tych zostan± zapisane, za³o¿one parametry przestrzenno-czasowe ca³ego przysz³ego rozwoju organizmu: szybko¶æ, przebieg, ukierunkowanie, kolejno¶æ faz, zmiana stadiów, procesów, zmiany geometrii itd.

Uznaj±c za s³uszne przytoczone powy¿ej za³o¿enia J. Zemana odno¶nie relacji miêdzy informacj± a czasem, musimy stwierdziæ, ¿e w gametach czas niezwykle spowalnia siê, dziêki za³o¿onej w nich olbrzymiej sumie informacji. Innymi s³owy, mo¿na za³o¿yæ, ¿e w gametach czas (czy te¿ jego koduj±ce analogi) jest “¶ci¶niêty", “zgêszczony" do chwili, gdy zacznie siê przejawiaæ w rozwijaj±cym siê zarodku. Nie jest wykluczone, ¿e taka koncentracja czasu zachodzi kosztem zmiany geometrii “czasoprzestrzeni" koduj±cych struktur genetycznych. Ca³kiem mo¿liwe jest te¿, ¿e w gametach zachodzi swoiste “zwijanie" procesu czasowego w proces przestrzenny, dziêki czemu informacja mo¿e byæ przechowywana przez czas d³u¿szy.

Z tego co powiedzieli¶my wynika, ¿e ju¿ na poziomie cz±steczkowym i komórkowym wystêpuj± niezwyk³e zwi±zki uk³adów biologicznych z realnymi fizycznymi czasem i przestrzeni± oraz maj± miejsce ich niezwyk³e zdolno¶ci do zmieniania wewnêtrznych parametrów czasoprzestrzennych. Jeszcze jaskrawiej wyra¿a siê to w organizmie jako ca³o¶ci, szczególnie w odniesieniu do czynno¶ci psychicznych, zaliczaj±cych siê do wy¿szych form ruchu.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • strefamiszcza.htw.pl
  • Copyright (c) 2009 TrochÄ™ ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyÅ›lÄ… ... | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.