potop85 (2)

Trochę ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyślą ...


Jzyk polski:
 
 Henryk Sienkiewicz Potop






 
Rozpacz miecznika bya tak wielka, e panna musiaa go pociesza i zapewnia, e tych pienidzy za przepade uwaa nie trzeba, bo przecie sam list w za skrypt starczy, a Radziwia, pana tylu dbr na Litwie i Rusi, jest na czym poszukiwa.
Natomiast, e trudno byo przewidzie, co ich oboje spotka jeszcze moe, zwaszcza gdyby Bogusaw powrci zwycisko do Taurogw, poczli tym gorliwiej myle o ucieczce.
Oleka radzia j wszelako odoy, dopki by Hassling-Ketling nie wyzdrowia, bo Braun by to pospny i nieuyty odak, pilnujcy lepo rozkazw, i niepodobna byo go przejedna.
Co do Ketlinga, wiedziaa doskonale panienka, e dlatego si zrani, aby przy niej pozosta, zatem wierzya gboko, e wszystko dla niej uczyni gotw. Sumienie niepokoio j wprawdzie bez ustanku pytaniami, czy ma prawo dIa wasnego ocalenia powica cudzy los, a moe i ycie, lecz groby, ktre nad ni wisiay w Taurogach, byy tak straszne, e stokro przewyszay niebezpieczestwa, na jakie Ketling z powodu opuszczenia suby mg by naraony. Bo przecie Ketling, jako wyborny oficer, wszdy mg znale sub, i to szlachetniejsz, a z ni razem i potnych protektorw, jako krl, jako pan Sapieha lub pan Czarniecki. I bdzie przy tym suy dobrej sprawie, i znajdzie pole wywdziczenia si temu krajowi, ktry go, wygnaca, przygarn. mier grozi mu tylko w takim razie, gdyby wpad w rce Bogusawa, ale przecie Bogusaw nie wada jeszcze w caej Rzeczypospolitej.
Panna przestaa si waha i gdy zdrowie modego oficera polepszyo si ju tak znacznie, e mg sub odbywa, wezwaa go do siebie.
Ketling stan przed ni blady, wyndzniay, bez kropli krwi w twarzy, ale peen zawsze czci, uwielbienia i pokory.
Na jego widok zy zakrciy si w oczach Olece, bo przecie bya to jedyna yczliwa dusza w Taurogach, a taka przy tym biedna i cierpica, e gdy Oleka na powitanie spytaa go o zdrowie, mody oficer odrzek:
- Niestety, pani, wraca, a tak by mi byo dobrze umrze...
- Wapanu trzeba porzuci t sub - odrzeka patrzc na ze wspczuciem dziewczyna - bo tak zacnemu sercu trzeba pewnoci, e zacnej sprawie, zacnemu panu suy.
- Niestety! - powtrzy oficer.
- Kiedy koczy si suba wapana?
- Za p roku dopiero.
Oleka pomilczaa chwil, po czym podniosa na niego swe cudne oczy, ktre w tej chwili przestay by surowe, i rzeka :
- Suchaj mnie, panie kawalerze. Bd mwia jako do brata, jako do serdecznego konfidenta: wapan moesz i powiniene si uwolni.
To rzekszy wyznaa mu wszystko: i zamiar ucieczki, i to, e na jego pomoc rachuje. Pocza mu przedstawia, e sub wszdy moe znale, a pikn, jako jego dusza jest pikn, a zaszczytn, jak honor rycerski wymaga moe; wreszcie takimi skoczya sowy:
- Ja wapanu do mierci bd wdziczn. Pod bo opiek chc si schroni i Bogu w zakonie lubowa, ale gdziekolwiek bdziesz, daleko czy blisko, na wojnie, w pokoju, bd si za wapana modlia, bd prosia Boga, by bratu mojemu i dobroczycy da spokj i szczcie, gdy ja prcz wdzicznoci i modlitwy nic mu wicej da nie mog...
Tu gos jej zadra, a oficer sucha jej sw bledniejc jak chusta, na koniec klkn, obie donie przyoy do czoa i gosem do jku podobnym odrzek:
- Nie mog, pani! nie mog!..
- Wapan mi odmawiasz? - spytaa ze zdumieniem Billewiczwna.
A on zamiast odpowiedzie modli si pocz.
- Boe wielki i miosierny! - mwi. - Od dziecinnych lat nigdy fasz nie posta na wargach moich, nigdy nie splami mnie krzywy uczynek. Wyrostkiem bdc broniem t sab rk krla mojego i ojczyzny, za c, Panie, karzesz mnie tak ciko i zsyasz mk, do ktrej, sam widzisz, si mi brakuje!
Tu zwrci si do Oleki :
- Pani, ty nie wiesz, co to jest rozkaz dla onierza, e w posuchu nie tylko jego obowizek, ale jego cze i honor. Mnie, pani, wie przysiga, i wicej ni przysiga, bo sowo rycerskie, e suby przed terminem nie porzuc i co do niej naley, lepo speni. Jam onierz i szlachcic i tak mi dopom Bg, jako nigdy w yciu nie pjd ladem takich jurgieltnikw, ktrzy honor i sub zdradzaj. A nawet na rozkaz, nawet na prob twoj, pani, sowa nie zami, cho w mce to mwi i blu. Gdybym, majc rozkaz nie puszcza nikogo z Taurogw, sta na stray przy bramie i gdyby wwczas ty sama, pani, przej j wbrew rozkazowi chciaa, tedy przeszaby, ale po moim trupie. Ty mnie, pani, nie znaa i zawioda si na mnie. Ale zlituj si, zrozumiej, e ja ci do ucieczki pomaga nie mog i sucha nawet o niej nie powinienem, gdy rozkaz jest wyrany, gdy odebra go Braun i nas piciu pozostaych tu oficerw. Boe, Boe! gdybym by przewidzia taki rozkaz, wolej bym poszed na t wypraw... Ja pani nie przekonam, nie uwierzysz mi, a jednak Bg widzi, Bg niech tak mnie sdzi po mierci, jako prawda, e ycie dabym ci bez wahania... honoru nie mog, nie mog!
To rzekszy Ketling zaama rce i umilk wyczerpany zupenie, jeno pocz oddycha szybko.
Oleka nie ochona jeszcze ze zdumienia. Nie miaa czasu ni zastanowi si, ni oceni, jak naley, tej duszy wyjtkowej w swej szlachetnoci; czua tylko, e usuwa si jej z rk ostatnia deska ratunku, zawodzi j jedyny sposb wydostania si z nienawistnej niewoli.
Lecz prbowaa jeszcze opiera si.
- Panie - rzeka po chwili. - Jestem wnuczk i crk onierza; dziad i ojciec mj rwnie honor nad ycie cenili, ale wanie dlatego nie do wszystkich posug daliby si byli lepo uywa...
Ketling wydoby drc rk pismo z kalety, poda je Olece i rzek:
- Sd, pani, czy rozkaz suby nie tyczy?
Oleka rzucia okiem na papier i przeczytaa, co nastpuje:
Poniewa doszo do naszej wiadomoci, e urodzony Billewicz, miecznik rosieski, zamierza opuci skrycie rezydencj nasz w zamiarach nam nieprzyjaznych: mianowicie, aby znajomych, koligatw, krewnych i klientw swoich ad rebelionem przeciw jego szwedzkiemu majestatowi i nam excitare, przeto polecamy oficerom, na praesidium w Taurogach zostajcym, urodzonego Billewicza wraz z synowic jako zakadnikw i jecw wojennych strzec i ucieczki ich nie dopuci, pod utrat honoru i sub poena sdu wojennego...etc.
- Rozkaz przyszed z pierwszego postoju, po wyjedzie ksicia - rzek Ketling - dlatego jest na pimie.
- Niech si dzieje wola boa! - rzeka po chwili milczenia Oleka.- Stao si.
Ketling czu, e wypada mu ju odej, i nie rusza si z miejsca. Blade jego wargi poruszay si od czasu do czasu, jak gdyby chcia co mwi i nie mg gosu wydoby.
Dawio go pragnienie, by pa jej do ng i ebra przebaczenia, lecz z drugiej strony czu, e ona dosy ma wasnego nieszczcia, i znajdowa jak dzik rozkosz w tym, e i on cierpi i e bdzie cierpia bez skargi.
Na koniec skoni si i wyszed w milczeniu, ale zaraz w korytarzu pozrywa bandae, ktre mia na wieej ranie, i pad zemdlony, a gdy po upywie godziny stra paacowa znalaza go lecego blisko schodw i odniosa do cekhauzu, rozchorowa si ciko i przez dwa tygodnie nie mg opuci oa.
Oleka po odejciu Ketlinga pozostaa czas jaki jakby odurzona. Spodziewaa si prdzej mierci anieli jego odmowy, dlatego w pierwszej chwili, pomimo caego hartu duszy, zbrako jej si, energii, uczua si sab jak zwyka niewiasta, a chocia niewiadomie powtarzaa: Dziej si wola boa ! - przecie al zawodu wzi gr nad rezygnacj i zy obfite a gorzkie puciy si jej z oczu.
W tej chwili nadszed miecznik, a spojrzawszy na synowic odgad zaraz, e mu niepomyln wie ma zwiastowa, wic spyta ywo:
- Dla Boga! co tam znowu?
- Ketling odmawia - odrzeka dziewczyna.
- Wszystko tu otry, szelmy i arcypsy! Jak to? i ten nie chce pomc?
- Nie tylko nie chce on pomc - odrzeka skarc si jak mae dziecko- ale powiada jeszcze, e przeszkodzi, choby te i polec mu przyszo.
- Czemu? na rany Paskie! czemu?
- Bo taka ju nasza dola! Ketling nie zdrajca, ale taka ju nasza dola, bomy najnieszczliwsi ze wszystkich ludzi!
- Bodaj tych wszystkich heretykw pioruny zatrzasy! - krzykn miecznik. - Na cnot nastaj, upi, kradn, wi꿱... Bodaj wszystko ju przepado! Nie y uczciwym ludziom w takich czasach!
Tu pocz chodzi spiesznym krokiem po komnacie i piciami wygraa, na koniec ozwa si zgrzytnwszy zbami:
- Wolaem wojewod wileskiego, wol tysic razy nawet Kmicica ni tych uperfumowanych szelmw bez czci i sumienia!
A gdy Oleka nie odrzeka nic, tylko jeszcze mocniej paka zacza, pan miecznik zagodnia i po chwili tak mwi pocz:
- Nie pacz. Kmicic mi do gowy przyszed jeno dlatego, e ten by nas przynajmniej wyrwa z tej babiloskiej niewoli potrafi. Daby ci on wszystkim Braunom, Ketlingom, Patersonom i samemu Bogusawowi! Ale zreszt wszyscy zdrajcy jednacy! Nie pacz! Pakaniem nic nie wskrasz, a tu radzi trzeba. Nie chce Ketling pomaga... eby go skrzywio!... to si bez niego obejdziem... Mski niby animusz w tobie, a w cikim terminie jeno szlocha umiesz... Co powiada Ketling?
- Powiada, e ksi kaza nas jako jecw wojennych strzec, bojc si, eby stryjko partii nie zebra i do konfederatw nie poszed.
Pan miecznik wzi si w boki:
- A! a ! boi si, szelma !... I ma suszno, bo tak uczyni, jako Bg w niebie!
- Majc za rozkaz, ktry suby tyczy, Ketling pod czci musi go speni.
- Dobrze!... Obejdziem si bez heretyckiej pomocy!
Oleka otara zy.
- I stryjko mylisz, e bdzie mona?
- Myl, e trzeba, a jak trzeba, to i mona, chobymy mieli po powrozach spuszcza si z tych okien.
A panienka zaraz na to:
- Moja wina, em pakaa... Radmy jak najprdzej!
zy jej cakiem oschy i brwi cigny si znowu od mylenia, z dawn stanowczoci i energi.
Jako pokazao si, e miecznik nie umie rady znale i e imaginacja panny o wiele w sposoby obfitsza. Lecz ciko i jej szo, bo to byo jasne, e ich tam musz strzec pilnie.
Postanowili tedy nie prdzej prbowa, a pierwsze wieci od Bogusawa przyjd do Taurogw. W tym ca zoyli nadziej, spodziewajc si kary boskiej na zdrajc ojczyzny i bezczestnego czeka. Mg on przecie polec, mg obonie zachorze, mg by pobity przez Sapieh, a wwczas niezawodnie powstaby w caych Taurogach popoch i nie tak by ju bacznie bram strzeono.
- Znam ja pana Sapieh - mwi, pokrzepiajc siebie i Olek, miecznik - wojennik to powolny, ale akuratny, i dziw, jak zawzity Exemplum jego dla majestatu i ojczyzny wierno. Zastawi si, wyprzeda, a taki potg zebra, przy ktrej Bogusawowa jedno nic. Tamto powany senator, to fircyk, tamto prawy katolik, to heretyk, tamto sama roztropno, to paliwoda! Przy kim moe by wiktoria i bogosawiestwo boe? Ustpi ta radziwiowska noc przed sapieyskim dniem, ustpi! Chybaby kary i sprawiedliwoci na tym wiecie nie byo!... Czekajmy jeno wieci i mdlmy si za powodzenie pana Sapieyskiego ora.
Poczli tedy wyczekiwa, ale przeszed miesic, dugi, ciki dla strapionych serc, nim pierwszy goniec przyby, a i to wysany nie do Taurogw, ale do Szteinboka, do Prus Krlewskich.
Ketling, ktry od czasu ostatniej rozmowy nie mia stan przed oczyma Oleki, przysa jej zaraz kartk z nastpujc wiadomoci:
Ksi Bogusaw znis pana Krzysztofa Sapieh koo Braska; kilka chorgwi jazdy i piechoty w pie wycitych. Idzie na Tykocin, pod ktrym stoi Horotkiewicz.
Dla Oleki by to po prostu grom. Wielko wodza i dzielno rycerska znaczyy dla jej dziewczcego umysu jedno i to samo, e za widziaa Bogusawa w Taurogach pokonywajcego z atwoci najdzielniejszych rycerzy, przeto, zwaszcza po owej wiadomoci, wyobrazia go sobie jako z, ale niezwycion si, ktrej nikt nie sprosta.
Nadzieja, aby Bogusaw mg by pokonany, zgasa w niej zupenie. Prno miecznik uspokaja j i pociesza tym, e mody ksi nie zmierzy si jeszcze ze starym panem Sapieh, prno jej zarcza, e sama godno hetmaska, ktr krl wieo pana Sapieh przyozdobi, musi da temu ostatniemu stanowcz nad Bogusawem przewag, nie wierzya, nie miaa wierzy.
- Kto jego zwyciy? kto mu sprosta?... - odpowiadaa ustawicznie.
Dalsze wieci zdaway si potwierdza jej obawy.
W kilka dni pniej Ketling znw nadesa kartk z doniesieniem o rozbiciu Horotkiewicza i wziciu Tykocina. Cae Podlasie (pisa) jest ju w rku ksicia, ktry nie czekajc na pana Sapieh, sam wielkimi pochodami cignie na niego.
I pan Sapieha zniesion bdzie! - pomylaa dziewczyna.
Tymczasem nadleciaa niby jaskka, zwiastunka wiosny, wie z innych stron. Na te przymorskie brzegi Rzeczypospolitej przyleciaa ona pno, ale za to ubrana we wszystkie tczowe blaski cudownej legedy z pierwszych wiekw chrzecijastwa, gdy jeszcze wici chodzili po wiecie, wiadczc prawdzie i sprawiedliwoci.
- Czstochowa! Czstochowa! - powtarzay wszystkie usta.
Z serc ld odtaja i zakwitny jako kwiaty w przygrzanej wiosennym socem ziemi. Czstochowa si obronia, widziano J sam, Krlow Polsk, okrywajc mury paszczem niebieskim; granaty zabjcze przypaday pod Jej wite stopy, aszc si jako psy domowe; Szwedom schy rce, muszkiety przyrastay do twarzy, a odstpili ze wstydem i strachem.
Ludzie sobie obcy, gdy usyszeli t wie, padali sobie w objcia, paczc z radoci. Inni narzekali, e przysza tak pno.
- A my tu w paczu - mwili - a my w blu, my w mce tyle czasu yli, gdy nam ju weseli si byo trzeba!...
Za czym poczo hucze w caej Rzeczypospolitej i roztaczay si te grone grzmoty od Pontu Euksynu do Batyku, a fale obu mrz dray; to lud wierny, lud zbony powstawa jak burza w obronie swej Krlowej. We wszystkie serca wstpia otucha, wszystkie renice zapaay ogniem; to, co si wydawao przedtem strasznym i niezwalczonym, zmalao w oczach.
- Kto go pokona? - mwi do dziewczyny pan miecznik - kto mu sprosta? Teraz wiesz kto? Panna Najwitsza!
Oboje z Olek krzyem po caych dniach leeli dzikujc Bogu za miosierdzie nad Rzeczpospolit; zarazem przestali wtpi i o wasnym ocaleniu. 0 Bogusawie za ucicho przez dugi czas zupenie, jakby on sam wraz z ca sw si w wod wpad. Oficerowie pozostali w Taurogach poczli si niepokoi i przyszo sw niepewn oglda. Woleliby wie o klsce ni t guch cisz. Ale adna wie nie moga nadej, bo wanie to wwczas straszliwy Babinicz wysforowa si z Tatary przed ksicia i wszystkich gocw przejmowa.
 

 
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • strefamiszcza.htw.pl
  • Copyright (c) 2009 Trochę ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyślą ... | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.