10

Trochę ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyślą ...


Kategoria:
Polski


Zakres:
Antyk i Biblia


Tytu³:
Biblia i mitologia jako ¼ród³a kultury europejskiej.


Dodano:
1999.07.21









Biblia jest jednym z wa¿nych ¼róde³ kultury europejskiej, zarówno w sferze religijno-moralnej jak równie¿ w sferze inspiracji artystycznych.

Biblia odegra³a szczególn± rolê w rozwoju pi¶miennictwa staropolskiego. ¦redniowieczna Europa stanowi³a wspólnotê kulturow±, w której Biblia by³a niepodwa¿alnym autorytetem jako zbiór pism sakralnych. Dla wyznawców judaizmu i licznych wyznañ chrze¶cijañskich tak± funkcjê pe³ni nadal. Jest ¦wiêt± Ksiêg± zawieraj±c± prawdy o zbawieniu.

Jest Ona tak¿e natchnieniem dla wielu my¶licieli, artystów, pisarzy, inspiracj± literatury, rze¼by, malarstwa i muzyki. Dla literatury stanowi niewyczerpalny skarbiec wzorów osobowych i postaw, fabu³, anegdot, w±tków, motywów, symboliki, frazeologii i stylistyki. Wersety biblijne wchodz± do jêzyka potocznego (Sodoma i Gomora, hiobowe wie¶ci, tr±by jerychoñskie, owoc zakazany, zamieniæ siê w s³up soli, salomonowa m±dro¶æ, wdowi grosz).

Utrwalona w powszechnej ¶wiadomo¶ci pamiêæ obrazów i wersetów biblijnych, powoduj±, ¿e stanowi± one wspólny repertuar ¶rodków wyrazu, które poprzez literaturê wchodz± do jêzyka potocznego.

Biblia jest dobrem powszechnym, kulturowym, dziedzictwem literatury europejskiej i ¶wiatowej wszystkich czasów.

-"Pamiêtniki Adama i Ewy" - Mark Twain

-"Na wschód od Edenu" - John Steinbeck

-"Józef i jego bracia" - Tomasz Mann

-"Zmartwychwstanie" - To³stoj

Rze¼by :

-"Dawid" - M. Anio³

-"Moj¿esz i niewolnicy" - M. Anio³

Freski - "Kaplica Sykstyñska"

Drzeworyt Albrechta "Czterej je¼d¼cy Apokalipsy"

Muzyka : J.F. Haendel - "Mesjasz" , "Seul" , "Juda"

Dziêki Biblii posiadamy :

-Poczucie czasu i historii.

-Dekalog i moralno¶æ.

-Godno¶æ cz³owieka, wzorce osobowe.

-Motywy biblijne w kulturze i sztuce.

Antyk obok Biblii, to podstawowe ¼ród³o, z której wyros³a i na bazie której rozwija siê ca³a cywilizacja (kultura, literatura, sztuka ¶wiata zachodniego). Sposoby nawi±zañ do kultury antycznej s± ró¿ne, od odwo³añ do mitów, motywów, w±tków, postaci literackich po osoby konkretne oraz kanony i za³o¿enia sztuki klasycznej (Renesans, O¶wiecenie).

To w³a¶nie z kultury grecko-rzymskiej pochodz± utrwalone ju¿ kanony piêkna, fundamenty estetyki, filozofii, nauki, liryki, wreszcie demokracji i wolno¶ci cz³owieka.

Mitologia jest inspiracj± twórcz± dla wielu pisarzy, poetów. Na tej p³aszczy¼nie stanowi niewyczerpalne ¼ród³o mitów i motywów.

Je¿eli chodzi o postawy ludzkie czy wzorce osobowe to kultura grecka jest bardzo uboga : agonistyczna lub hedonistyczna. Bogowie i herosi greccy s± no¶nikami sta³ych i niezmiennych warto¶ci moralnych :

-bunt - Prometeusz

-wierno¶æ Penelopy

-tyrtejskie po¶wiêcenie w walce

-patriotyzm - Enean

-heroizm - trojañscy ch³opcy

Postacie te s± sprowadzone niestety do jednego wymiaru - s± archetypami uczuæ i postaw. Mitologiczne postacie ¿yj± w nowej ¶wiadomo¶ci w takim wymiarze jaki wytworzy³a literatura staropolska, europejska czy wspó³czesna



Autor: Nieznany








  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • strefamiszcza.htw.pl
  • Copyright (c) 2009 TrochÄ™ ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyÅ›lÄ… ... | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.