181

Trochę ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyślą ...


/ Spis
Tre¶ci /

Samodzielne leczenie niektórych czêstych bólów
Psychosomatyczne choroby miê¶ni i ko¶ci s± równie czêste, jak schorzenia uk³adu oddechowego i trawiennego. Zazwyczaj lekarze szukaj± organicznych przyczyn choroby i dlatego tylko nieliczni pacjenci s± odsy³ani do psychoterapeuty. Pacjent z uszkodzeniem krêgu trafia najpierw do chirurga, a nie do psychologa.


Dr Wayne Zimmermann z Tacomy, w stanie Waszyngton, jest jednym z niewielu chirurgów, którzy w pe³ni s± ¶wiadomi roli, jak± w lecznictwie odgrywaj± uczucia. Powiedzia³ on: "Nie mo¿na postrzegaæ osobno organizmu i psychiki cz³owieka, poniewa¿ s± one od siebie ca³kowicie zale¿ne".
Przytoczony tu przypadek wyda³ mi siê szczególnie interesuj±cy. Jego opis ukaza³ siê w artykule doktora Zimmermanna Hypnosis in Orthopedic Surgery, który zamie¶ci³em w mojej poprzedniej ksi±¿ce Techniques of Hypnotherapy.
¦wiadome poznanie powodów nie zawsze jest konieczne
Pewna pacjentka zwichnê³a sobie w ci±gu roku siedem razy ramiê. W koñcu potrzebna by³a operacja. Dwana¶cie miesiêcy pó¼niej w tym samym ramieniu rozwinê³o siê zapalenie kaletki maziowej, któr± zoperowano. Po jakim¶ czasie kobietê zaczê³y boleæ plecy, ale nie mo¿na by³o znale¼æ przyczyny bólu.
Dr Zimmermann ³±czy³ fizyczne dolegliwo¶ci swojej pacjentki z k³opotami emocjonalnymi i przeprowadzi³ z ni± wywiad, stosuj±c ideomotoryczn± metodê zadawania pytañ. Najpierw chcia³ ustaliæ, czy choroba ma pod³o¿e emocjonalne. Na to pytanie palec odpowiedzia³ twierdz±co.
Nastêpnie lekarz zada³ pytanie: "Czy mo¿e pani o tym opowiedzieæ?" Odpowied¼ palca by³a tym razem przecz±ca. Najwyra¼niej pacjentka nie mog³a poznaæ przyczyny swojej choroby. Taka sytuacja by³a i dla pacjentki, i lekarza bardzo niewygodna. Postêp w leczeniu by³ niemo¿liwy. Chirurg za¿±da³ wiêc, aby kobieta spróbowa³a siê ca³kowicie rozlu¼niæ i skoncentrowaæ na problemie. Pacjentka nagle rozp³aka³a siê i bardzo zdenerwowa³a. Lekarz uspokoi³ j±, po czym zapyta³ jeszcze raz, czy przyczyna mo¿e zostaæ ujawniona. Odpowied¼ znowu brzmia³a "nie".
Potem dr Zimmermann rozkaza³ pod¶wiadomo¶ci skoncentrowaæ siê na problemie i popracowaæ nad jego rozwi±zaniem, co wreszcie uda³o siê osi±gn±æ. Nastêpnie pod¶wiadomo¶æ kobiety mia³a pozwoliæ odpocz±æ plecom, aby pacjentka mog³a kontynuowaæ pracê. Metoda palców pozwoli³a stwierdziæ, ¿e pod¶wiadomo¶æ zgadza siê z t± decyzj±. Nigdy nie uda³o siê poznaæ do koñca w³a¶ciwej przyczyny dolegliwo¶ci, mimo to ból w plecach ust±pi³.
Dowodzi to, ¿e emocjonalne k³opoty rodz± siê w pod¶wiadomo¶ci. Je¶li podzia³amy na ni± odpowiedni± sugesti±, to na pewno uda siê nam skorygowaæ jej nastawienie do drêcz±cego nas problemu, przy czym ¶wiadomo¶æ wcale nie musi zarejestrowaæ ¿adnych zmian. Jest to sprzeczne z teori± Freuda, która mówi, ¿e chorobê mo¿na leczyæ, ale wyleczyæ da siê j± tylko przez ¶wiadome poznanie jej przyczyny. Jak widaæ, nie zawsze jest to konieczne. Potwierdza to zarówno przypadek leczony przez dr. Zimmermanna, jak i do¶wiadczenia moje oraz innych psychoterapeutów. Je¶li wewnêtrzny konflikt przeszkadza w zrozumieniu funkcjonowania pod¶wiadomo¶ci, to zaproponowana metoda mo¿e pomóc uzyskaæ wyja¶nienie. Nie uda siê to, gdy konflikt jest zbyt du¿y lub gdy pod¶wiadomo¶æ jest z nim mocno zwi±zana.
Zapalenie stawów. Jak mo¿na mu zapobiec
Zapalenie stawów to czêsto wystêpuj±ca choroba reumatyczna, na któr± medycyna nie znalaz³a jeszcze radykalnych ¶rodków. Istnieje wiele organicznych przyczyn tej dolegliwo¶ci: niedobór witamin, niedo¿ywienie, zaburzenia w funkcjonowaniu gruczo³ów dokrewnych, wirusy, bakterie; ogniska zaka¿enia to m. in. zêby. W leczeniu stosuje siê wiele ¶rodków, w tym tak¿e jad pszczeli, leki hormonalne (kortykosteroidowe), równie¿ nagrzewanie promiennikami podczerwieni. Dotychczas najskuteczniejsze okaza³y siê preparaty hormonalne.
Zapalenie stawów bywa ogromnie bolesne. Utrudnia normalne poruszanie siê, a nawet uniemo¿liwia chodzenie, zw³aszcza gdy zaatakowane zosta³y stawy kolanowe. W niektórych przypadkach chory jest skazany ca³kowicie na pomoc innych ludzi.
Wydaje siê, ¿e taka choroba towarzyszy pewnym cechom charakteru. Podobnie jak to dzieje siê u osób cierpi±cych na migrenê, chory na zapalenie stawów ma sk³onno¶æ do nieprzyjemnych zachowañ, agresji i opryskliwo¶ci. Spycha to jednak do pod¶wiadomo¶ci i wypiera. Zazwyczaj choroba dotyka osoby pozornie mocne, silne i nieugiête, a nieugiêto¶æ charakteru wcze¶niej czy pó¼niej wyra¿a siê w sztywno¶ci stawów.
Chorzy na artretyzm bywaj± czêsto ambitni i resztk± si³ walcz± o zdrowie. Choroba ta mo¿e pe³niæ rolê hamulca przeszkadzaj±cego w osi±gniêciu spektakularnego sukcesu albo jest wynikiem strachu przed niepowodzeniem. W niektórych przypadkach jej przyczyn± jest te¿ obawa przed tym, ¿e niekontrolowane wybuchy mog± spowodowaæ k³opoty.
Wewnêtrzny konflikt powstaje w wyniku chêci zemsty na kim¶, wobec kogo odczuwamy strach lub wyrzuty sumienia. Dlatego tak czêstym zjawiskiem jest karanie siebie.
Dlaczego Karen zachorowa³a na artretyzm
Karen zbli¿a³a siê do piêædziesi±tki. By³a bardzo inteligentn± kobiet±, po studiach. Nie mia³a mê¿a. W³ada³a piêcioma jêzykami i pochodzi³a z zamo¿nej europejskiej rodziny, która podczas ostatniej wojny straci³a swój ca³y maj±tek. W czasie wojny Karen dzia³a³a w konspiracji na rzecz aliantów i kierowa³a blisko setk± podw³adnych. Zaraz po wojnie wyjecha³a do Ameryki i wkrótce wyda³a ca³e swoje oszczêdno¶ci. Nie mia³a ¿adnego zawodu. Wreszcie, zrezygnowana, przyjê³a posadê s³u¿±cej u pewnej bogatej kobiety. Pracodawczyni by³a bardzo k³ótliwa i wyj±tkowo niemi³a. Karen nie mog³a znie¶æ ataków jej z³o¶ci. Mimo ¿e mia³a dobre wynagrodzenie, nie zdo³a³a od³o¿yæ ani centa. Wszystko przesy³a³a choremu ojcu, który mieszka³ w Europie. Karen zachorowa³a na zapalenie stawów obu r±k. Palce mia³a spuchniête i bola³y j± tak, ¿e ledwo nimi mog³a poruszaæ. Przeszkadza³o jej to oczywi¶cie w pracy.
Odwiedzi³a wielu lekarzy i poddawa³a siê ró¿nym terapiom, ale bez powodzenia. Bóle nasila³y siê. Nie my¶la³a jednak o psychoterapii, poniewa¿ nie wiedzia³a, ¿e choroba ta mo¿e mieæ pod³o¿e czysto psychiczne. Kiedy przysz³a do mnie, mia³a nadziejê, ¿e hipnoza u¶mierzy trochê jej ból.
Karen by³a zaskoczona, gdy u¿y³em wahade³ka i okaza³o siê, ¿e przyczyn± jej choroby s± emocje. Zachêca³em, aby opowiedzia³a mi historiê swojego ¿ycia. Opisa³a wiêc swoje zajêcie oraz to, jak traktowa³a j± pracodawczyni. Karen chcia³a co prawda ju¿ dawno zrezygnowaæ z posady, ale nie mog³a od³o¿yæ wystarczaj±co du¿o pieniêdzy z my¶l± o przysz³o¶ci. Czu³a siê poni¿ona i nieszczê¶liwa. Podczas wojny straci³a wszystko i dlatego zmuszona by³a teraz pracowaæ jako s³u¿±ca.
Którego¶ razu, opowiadaj±c o swojej pracodawczyni, nagle zawo³a³a: "Nienawidzê tej kobiety, nienawidzê jej! Jest ¶wini±! Mog³abym j± zabiæ, udusiæ w³asnymi rêkoma!" Kiedy mówi³a, podnios³a w górê zakrzywion± d³oñ tak, jakby chcia³a chwyciæ kogo¶ za gard³o, i natychmiast u¶wiadomi³a sobie swój gest. "Och! - wykrzyknê³a zaskoczona - to dlatego moje rêce s± takie pokrzywione!"
¯yczenie ¶mierci znienawidzonej pracodawczyni by³o okropne. To, ¿e Karen nosi³a siê z tak± my¶l±, wymaga³o, zdaniem jej pod¶wiadomo¶ci, wymierzania sobie kary. Ból by³ wywo³any tym, ¿e dusi³a w sobie negatywne uczucia i nie potrafi³a wyrzuciæ z siebie z³o¶ci. Pokrzywione rêce by³y nie¶wiadom± prób± ucieczki w kalectwo przed znienawidzon± prac±.
Kiedy tylko pozna³a przyczynê swojej choroby, poczu³a siê rozlu¼niona, a bóle stopniowo ust±pi³y. Jej warunki ¿yciowe nie uleg³y jednak zmianie, a Karen nie mog³a temu w ¿aden sposób zaradziæ. Krótko po zakoñczeniu terapii pracodawczyni wys³a³a moj± pacjentkê do Europy. Podczas jednego z napadów z³o¶ci zwolni³a j± z pracy, da³a dwumiesiêczn± odprawê i pieni±dze na bilet lotniczy pierwszej klasy, aby polecia³a do domu. Karen wybra³a klasê turystyczn±, oszczêdzaj±c w ten sposób pieni±dze na ¿ycie. Potem znalaz³a posadê, która j± satysfakcjonowa³a. Mog³a wreszcie wykorzystaæ swoj± wiedzê o Europie i znajomo¶æ jêzyków obcych. W tym czasie rêce przesta³y j± boleæ, a opuchlizna stawów znacznie siê zmniejszy³a. Poprawi³a siê równie¿ jej samoocena i poczucie w³asnej warto¶ci, tym bardziej ¿e by³a pracodawczyni przeprosi³a j± za swoje zachowanie i zaproponowa³a ponownie posadê u siebie.
Inne przypadki zapalenia stawów i kaletki maziowej
Przyczyn tego typu dolegliwo¶ci upatruje siê czêsto w t³umionej z³o¶ci i nie wy³adowanej agresji. Swoista postaæ tej choroby nie pozwala przemieniæ uczucia nienawi¶ci w czyn i jednocze¶nie s³u¿y do wymierzenia sobie kary.
Podczas choroby zachodz± w organizmie równie¿ czysto fizyczne zmiany, dlatego mo¿e siê zdarzyæ, ¿e leczenie psychoterapeutyczne nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Kiedy dojdzie do stanu zapalnego kaletki na skutek zwapnienia, konieczne jest operacyjne usuniêcie z³ogów.
Uszkodzenie kr±¿ka miêdzykrêgowego i bóle pleców
W jednym z fachowych magazynów przeczyta³em kiedy¶: "Bóle pleców pozwalaj± unikaæ wysi³ku". Ból krêgos³upa jest doskona³± wymówk±, aby nie pracowaæ. Pod¶wiadomo¶æ mo¿e jednak z tego powodu poczuæ siê winna i doprowadziæ do wymierzenia sobie samemu kary. Silny stres powoduje chroniczne napiêcie miê¶ni pleców, a nawet uszkodzenie kr±¿ka miêdzykrêgowego, czego bezpo¶redni± przyczyn± jest d¼wiganie ciê¿arów lub gwa³towne ruchy cia³a. Takie wypadki zdarzaj± siê bardzo czêsto i powodowane s± pod¶wiadomie.
Kiedy ju¿ o tym wiesz, ustal najpierw, czy uszkodzenie krêgos³upa jest u ciebie wynikiem ruchu sterowanego ¶wiadomie czy pod¶wiadomie.
Zarówno u kobiet, jak i u mê¿czyzn silny ból krzy¿a mo¿e byæ prób± unikniêcia stosunku p³ciowego. Czêsto ból krêgos³upa jest kamufla¿em jakiego¶ nie rozwi±zanego problemu seksualnego.
Krêcz lub sztywno¶æ karku
Ten specyficzny ból lekarze tylko czasami ³±cz± ze wzburzeniem emocjonalnym. Ciê¿ko jest jednak ustaliæ jego organiczne przyczyny. Przypadki, które ja spotka³em, mia³y pod³o¿e psychologiczne. Przy sztywno¶ci karku lub, u¿ywaj±c wyra¿enia potocznego, "sztywnej szyi", g³owa przechyla siê wskutek przykurczu miê¶ni w jedn± stronê. Czasem ci±gnie do przodu, a czasem na boki. Ból nie pozwala na zachowanie normalnej pozycji. ¯eby spojrzeæ w bok, pacjent musi odwróciæ siê ca³ym cia³em. Uniemo¿liwia to kierowanie samochodem, poniewa¿ miê¶nie s± wtedy mocno napiête. Je¶li stan taki trwa d³u¿ej, mo¿e doj¶æ do ich zaniku.
Trudno jest tê chorobê wyleczyæ. Lekarze przepisuj± zazwyczaj leki rozkurczowe i masa¿e. Pomaga to jednak usun±æ tylko objaw, a nie przyczynê. ¬ród³o bólu trwa wiêc nadal w organizmie.
Zawróci³a mu w g³owie
Do tej pory spotka³em cztery przypadki krêczu karku, z których trzy mia³y prawie identyczne przyczyny. Z jednym nie mog³em w ¿aden sposób daæ sobie rady, dlatego u¿y³em hipnotycznej sugestii, która pomog³a mi pacjenta odprê¿yæ. Nie przynios³o to jednak zadowalaj±cego efektu.
Kiedy¶ odwiedzi³ mnie pewien mê¿czyzna z g³ow± mocno przekrzywion± w lew± stronê. Kelly, tak mia³ na imiê, by³ ju¿ u wielu lekarzy. Podawano mu ró¿ne leki i regularnie bra³ masa¿e. Jednak nie przynosi³o to poprawy. Dziêki zastosowaniu metody ideomotorycznej ca³a sprawa sta³a siê dla mnie jasna.
Kelly mia³ wspania³± ¿onê i kilkoro dzieci, ale w jego biurze by³a sekretarka, niezwykle piêkna kobieta. Czêsto zostawa³ w pracy d³u¿ej i wypija³ z kolegami parê kieliszków wódki. Sta³ siê alkoholikiem, lecz nie przyznawa³ siê do tego. Zawsze twierdzi³, ¿e w ka¿dej chwili mo¿e przestaæ piæ, ale oczywi¶cie nie przestawa³. Nie odczuwa³ nawet takiej potrzeby. Tymczasem codzienne kontakty z sekretark± spowodowa³y, ¿e zakochali siê w sobie, mi³o¶ci± siln±, ale, wed³ug ich religii, niedozwolon±. Od pocz±tku wiedzieli, ¿e jakikolwiek intymny kontakt jest wykluczony. Ta nieszczê¶liwa mi³o¶æ trwa³a kilkana¶cie miesiêcy. Wreszcie podjêli wspóln± decyzjê, ¿e dziewczyna poszuka innej pracy. Tak te¿ siê sta³o. Nigdy wiêcej siê ju¿ nie widzieli. Takie rozwi±zanie by³o najlepsze.
Kiedy sekretarka odesz³a, Kelly stwierdzi³, ¿e miê¶nie karku ci±gn± w lew± stronê. Ból ten stawa³ siê coraz silniejszy. ¯adne leczenie nie pomaga³o. A¿ którego¶ dnia nie móg³ wykonaæ obola³± szyj± najmniejszego ruchu.
W tym przypadku da³a znaæ o sobie mowa cia³a. "Dziewczyna zawróci³a mi w g³owie" (w lew± stronê, tam, gdzie siedzia³a), powiedzia³ kiedy¶ do mnie, wspominaj±c ten zwi±zek. Opowiada³ mi, ¿e przykra dolegliwo¶æ spotka³a go zaraz po tym, jak podjêli decyzjê o rozstaniu. Ca³a ta historia wywo³a³a w mê¿czy¼nie silne poczucie winy wobec ¿ony. Nie zdradzi³ jej co prawda fizycznie, jednak pod¶wiadomo¶æ ¿±da³a od niego, ¿eby siê ukara³.
Kiedy Kelly pozna³ przyczynê dolegliwo¶ci i zrozumia³, na czym polega mowa cia³a, miê¶nie karku rozlu¼ni³y siê, a on poczu³ ulgê i zacz±³ normalnie poruszaæ g³ow±. Kolejny raz pojawi³ siê u mnie znowu ze skrêcon± w bok g³ow±. Okaza³o siê, ¿e poprzedniego wieczoru wypi³ sporo alkoholu. Rano mia³ ju¿ sztywn± szyjê.
Zadawane pytania dowiod³y, ¿e i tym razem sam wymierzy³ sobie karê za wypicie zbyt du¿ej ilo¶ci wódki. Po kilku hipnotycznych sugestiach jego stan poprawi³ siê, a¿ wreszcie wyszed³ zupe³nie zdrowy. Kelly nie upija³ siê w ci±gu tygodnia, lecz ka¿dej soboty k³ad³ siê do ³ó¿ka po paru drinkach. W ka¿d± niedzielê mia³ sztywn± szyjê i przypad³o¶æ ta trwa³a mniej wiêcej dwa, trzy dni. Z czasem zrozumia³ powody takiego stanu, ale mimo to nie przesta³ piæ. Kiedy ostatnio dowiadywa³em siê o niego, powiedziano mi, ¿e szyja sztywnieje mu tylko od czasu do czasu. Podobno przesta³ w koñcu piæ alkohol.
Kiwnê³a ze wstydu g³ow±
"Sztywna szyja" nie jest czêst± chorob±. Jednak takie przypadki, jak tu opisany i ten, o którym zaraz przeczytasz, s± tak rzadko spotykane, ¿e chcê je tutaj omówiæ.
Pewna kobieta, w wieku oko³o trzydziestu paru lat, mia³a mocno pochylon± g³owê. ¯eby móc co¶ zobaczyæ, musia³a odchylaæ siê do ty³u. By³ to bardzo bolesny przejaw dzia³ania mowy cia³a oraz potrzeby wymierzenia sobie kary.
Kobieta ta mia³a dwoje dzieci i ani ona, ani jej m±¿ nie chcieli mieæ ich wiêcej. Kiedy wiêc zasz³a w ci±¿ê po raz trzeci, m±¿ nalega³, by j± usunê³a. Wkrótce po zabiegu mojej pacjentce zdrêtwia³ kark. Kiedy przysz³a do mnie, ten stan trwa³ ju¿ parê miesiêcy. Dotychczasowe leczenie nie dawa³o poprawy. Kierowany do¶wiadczeniem, zacz±³em docieraæ do przyczyn dolegliwo¶ci. Okaza³o siê, ¿e to w³a¶nie aborcja wbrew w³asnej woli spowodowa³a silne wyrzuty sumienia. Kobieta zapytana, czy siê zgadza na zabieg, ze wstydem potakuj±co "skinê³a g³ow±"!
Czy¿ to nie zadziwiaj±ce, co mo¿e z nami wyprawiaæ pod¶wiadomo¶æ?
PODSUMOWANIE
W rozdziale tym przeczyta³e¶ o sposobie leczenia dr. Zimmermanna, który co prawda nie móg³ ustaliæ, dlaczego jego pacjentkê bola³y plecy, ale praca z pod¶wiadomo¶ci± pomog³a przynajmniej osi±gn±æ poprawê jej stanu. Pacjentka nie u¶wiadomi³a sobie tym razem przyczyny problemu. Podczas samoleczenia mo¿na czasem natrafiæ na psychiczne blokady. Warto wtedy zastosowaæ omówione tutaj metody ich zwalczania. Mo¿e to przynie¶æ dobre rezultaty. W takiej sytuacji najlepiej jest zasugerowaæ pod¶wiadomo¶ci, ¿e poprawa stanu przyniesie same korzy¶ci.
Artretyzm wywo³uj± co prawda rozmaite fizyczne czynniki, ale choroba ta mo¿e
mieæ równie¿ pod³o¿e emocjonalne. Poniewa¿ jest ona bardzo bolesna, mo¿e byæ
to przypadek karania siebie. Za pomoc± siedmiu poznanych wcze¶niej kluczy powiniene¶
poznaæ ¼ród³a tej choroby. Opisane tu przypadki krêczu karku pomog± ci lepiej
zrozumieæ dzia³anie mowy cia³a.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • strefamiszcza.htw.pl
  • Copyright (c) 2009 TrochÄ™ ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyÅ›lÄ… ... | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.