052

Trochę ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyślą ...


Chicago

 
 
 
Chicago jest w pewnym sensie ostatnim z wielkich miast Ameryki. Wprawdzie Nowy Jork i Los Angeles s± o wiele wiêksze, jednak Chicago posiada wszelkie atrybuty metropolii i nie ma, tak jak jego rywale, problemów z infrastruktur±. Za³o¿one na pocz±tku XIX w. miasto ros³o tak jak ca³y kraj, s³u¿±c jako wêze³ komunikacyjny miêdzy wschodnim wybrze¿em a dzikim zachodem. Usytuowanie Chicago pomiêdzy cywilizacj± a pustynnymi bezdro¿ami uczyni³o z miasta kolebkê nowych pomys³ów, których efektem s± drapacze chmur i podmiejskie dzielnice, które powsta³y nad jeziorem Michigan.
Pomimo tego, ¿e w 1871 r. Chicago doszczêtnie sp³onê³o, odbudowane - nadal szybko siê rozwija³o, podwajaj±c co dziesiêæ lat ilo¶æ mieszkañców. Na pocz±tku XX w. ¿y³o tu prawie dwa miliony ludzi. Byli to przewa¿nie imigranci z Irlandii i Europy Wschodniej. Do dzi¶ Chicago jest drugim co do wielko¶ci polskim miastem (po Warszawie). W pierwszych latach XX wieku bez trudu mo¿na by³o tu znale¼æ pracê, dziêki czemu Chicago sta³o siê s³awne jako miasto nieograniczonych mo¿liwo¶ci. Przybyli tu tak¿e Murzyni z Po³udnia, nêkani rasistowskim terrorem i niskimi p³acami. Tylko podczas wojny w latach 1916 -1918 ich liczba wzros³a o 75 tysiêcy.
D³ugi dzieñ pracy, z³e warunki i niskie zarobki uczyni³y z Chicago kolebkê zwi±zków zawodowych. Na prze³omie wieków wiêkszo¶æ robotników nale¿a³a do Amerykañskiej Federacji Pracy , a w 1894 roku, podczas strajku w zak³adach Pullmana, po raz pierwszy dosz³o do wspólnego protestu bia³ych i czarnych robotników. Gdy nasili³y siê nastroje antyrobotnicze, proletariat sta³ siê g³ówn± si³± stoj±c± za Wobblesami, jak popularnie nazywano cz³onków ¶wiatowego zwi±zku pracowników przemys³u. Chicago by³o równie¿ wa¿nym o¶rodkiem organizacji zrzeszaj±cych Murzynów. Swoje g³ówne siedziby maj± tu zarówno PUSH (People United tu Save Humanity) Jesse Jacksona, jak równie¿ bardziej bojowy zwi±zek Nation of Islam Eljiaha Mahometa, za³o¿ony w latach 40.
W dobie rozkwitu przypadaj±cego na lata 20. gangsterzy tacy jak Al. Capone i John Dillinger rozs³awili Chicago jako "miasto, w któram mo¿na zrobiæ du¿e pieni±dze" - nie zawsze legalnie. W czasach prohibicji zarówno Al. Capone, jak i Dilinger zajmowali siê przemytem alkoholu. Strzelaniny uliczne nie by³y tak czêste jak siê obecnie uwa¿a, a rz±dy silnej rêki, wymagaj±ce bezwarunkowego podporz±dkowania, nie by³y wy³±cznie domen± gangsterów. Rochard Daley nieprzerwanie rz±dzi³ miastem od lat 50 a¿ do ¶mierci w 1976 r. Jego brutalne st³umienie studenckiej demonstracji antywojennej w czasie odbywaj±cego siê w 1968 roku Zjazdu Demokratów przesz³o do historii. Obecnie w³adze Chicago staraj± siê nie akcentowaæ "okresu gangsterów", opowiadaj± o nich jedynie filmy krêcone w Hollywood.
W Chicago mo¿na podziwiaæ wspania³± nowoczesn± architekturê, od budynków projektowanych przez Franka Lloyda Wrihta po dominuj±cy nad miastem wspania³y wie¿owiec Sears. Chicago stanowi bezsprzecznie kulturalne i bankowe centrum Ameryki - w ¶ródmiejskiej dzielnicy Loop mieszcz± siê filie najwiêkszych firm amerykañskich oraz gie³dy towarowe, których obroty stanowi± jedn± trzeci± ¶wiatowego handlu produktami rolnymi i przemys³owymi. Do atrakcji turystycznych nale¿± wspania³e muzea (zw³aszcza Art. Institute of Chicago), restauracje, zawody sportowe i imprezy kulturalne, jednak najwa¿niejszy jest jazz i blues. Kluby muzyczne, w których mo¿na pos³uchaæ muzyki na ¿ywo znajduj± siê na ty³ach barów i kawiarni. W chicago prawie wszystko jest tañsze ni¿ w innych regionach USA. Mieszkañcy Chicago s± do¶æ uczynni i - choæ zapewne nie przyznaliby siê do tego - lubi± przechwalaæ siê osi±gniêciami miasta. Atmosferê Chicago naj³atwiej odczuæ w s³oneczne letnie popo³udnie na stadionie Wrigley Field podczas wystêpów baseballowej dru¿yny Cubs lub podczas rejsu statkiem pod mostami po rzece Chicago o zachodzie s³oñca.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • strefamiszcza.htw.pl
  • Copyright (c) 2009 TrochÄ™ ciekawostek – na weekend (czego to ludzie nie wymyÅ›lÄ… ... | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.